Slovenskí inžinieri tvoria kód, ktorý dáva zmysel

Slovenskí IT špecialisti majú významný vplyv na svetový technologický trh v oblastiach, ktoré hýbu svetom – eHealth a Automotive. Byť programátorom je práca, ktorá si nevyžaduje len schopnosť dokázať sa zorientovať medzi jednotkami a nulami či medzi riadkami kódu. V tejto práci je taktiež nevyhnutné byť schopný myslieť o niekoľko krokov vpred, nekonvenčne a inovačne, čím vzniká kód, ktorý dáva zmysel.

Vďaka softvérovým inžinierom a ich vývoju sú ľudia zdravší, prípadne im nové technológie a produkty pomáhajú pri liečbe zdravotného či mentálneho problému. Okrem toho slovenskí IT špecialisti pozitívne prispievajú k bezpečnému a pohodlnému cestovaniu. Ich vplyv na vývoj nových softvérov, či už v oblastiach eHealth alebo Automotive, je značný.

Keď umelá inteligencia pomáha zlepšiť naše zdravie

Svetový trh so zdravotníckymi pomôckami v roku 2021 predstavoval vyše 500 miliárd amerických dolárov. Na ich vývoji sa podieľajú aj inžinieri GlobalLogic Slovakia, ktorí vytvárajú medicínske softvérové riešenia na rôznych úrovniach.

Zdroj foto: GlobalLogic Slovakia

Vo všeobecnosti existujú v eHealth tri kategórie zariadení v závislosti od ich potenciálneho vplyvu na človeka. Slovenskí programátori sa zúčastňujú aj na vývoji tretieho typu – ktorý má priamy vplyv na ľudské zdravie. Medzi takéto riešenia patria napríklad aj nositeľné zariadenia, ktoré zaznamenávajú srdcovú aktivitu a zároveň fungujú ako inteligentný defibrilátor.

„Slovenskí programátori z GlobalLogic majú nielen široké možnosti práce s najnovšími technológiami, ale hlavne spolupracujú s tými najlepšími v jednotlivých odboroch, ktorých softvér uľahčuje ľuďom ich každodenný život a v nemalej miere životy aj zachraňuje,“  – hovorí Štefan Lacko, Associate Vice President, GlobalLogic.

Okrem inteligentného a mobilného defibrilátora sem radíme aj telemedicínske softvéry a aplikácie, ktoré uľahčujú pacientom efektívne používanie inhalerov alebo zariadení na terapiu spánkového apnoe.

Kód je megadôležitý. Aj malá chyba v ňom môže byť osudová

V automobilovom priemysle už pár rokov prebieha technologická revolúcia – nové senzory, IT technológie, špeciálne softvéry sa stávajú zásadnými prvkami pre autá, ktoré im dávajú pridanú hodnotu a komfort.

Slovenskí programátori zo spoločnosti GlobalLogic Slovakia sa orientujú aj na softvérové riešenia v oblasti automobilových technológií. V minulom roku sa objem trhu automobilových informačných systémov odhadoval na vyše 7 miliárd dolárov. Automobilový sektor v Európskej únii je okrem toho najväčším investorom v oblasti Research & Development (R&D), pričom ročne vynakladá približne 59 miliárd eur na inovácie.

Vyspelosť informačných systémov v automobiloch sa stáva pre zákazníkov jednou z kľúčových  vlastností pri výbere nového modelu. Infotainment umožňuje vodičovi cez palubnú obrazovku ovládať nastavenie niektorých funkcií auta, pokročilé asistenčné systémy pomáhajú vodičovi lepšie zvládať dlhé cesty, či výrazným spôsobom uľahčujú zvládať  krízové situácie, alebo im, dokonca, pomáhajú aj úplne zabrániť. Telematické moduly umožňujú nové funkcie pre vzdialené ovládanie auta, vzdialenú diagnostiku porúch či navigáciu na základe aktuálnych online dát, ktoré sú zozbierané inými vozidlami v okolí. Moderné softvérové riešenia dokážu rozpoznať životu nebezpečnú kolíziu a prostredníctvom eCall funkcie dokážu automaticky privolať rýchlu pomoc.

„Naši softvéroví inžinieri si uvedomujú, aký zásadný vplyv môže mať ich softvér na životy ľudí. Aj malá chyba v kóde môže spôsobiť haváriu auta či oneskorenú pomoc pri nehode. Kvalita a bezpečnosť nášho softvéru je pre nás preto alfou-omegou a riešenia, ktoré produkujeme, patria medzi špičku v celom odvetví,“ konštatuje Rastislav Krivý, director, GlobalLogic Slovakia.

Zdroj foto: GlobalLogic Slovakia

Svetový dosah programátorov GlobalLogic Slovakia

Takmer 500 špecialistov zo Slovenska vytvára inovatívne digitálne produkty a služby, no nie vždy si uvedomujú skutočný dosah výsledku, ktorý prináša ich práca. Aby sme zmenili zmýšľanie a pretrvávajúce stereotypy o programátoroch, GlobalLogic Slovakia spustil kampaň Kód, ktorý dáva zmysel. Jej cieľom je predstaviť skutočný vplyv a prácu softvérových inžinierov.

Ľudia po celom svete používajú technológie, za ktorými stoja slovenskí špecialisti. Vytvárajú kód, ktorý dáva zmysel a pomáha.

LEMUR